Dolazimo u razdoblje godine kada se s toplijih mjeseci prelazi u hladnije, a s tim promjenama suočavamo se s izazovima koji mogu utjecati na naš imunitet. Promjene u prehrambenim navikama, virusi i bakterije koji su sveprisutni, te stres povezan s povratkom u školske i radne obaveze, mogu dodatno oslabiti naš obrambeni sustav. Pad imuniteta može se očitovati kroz povećanu sklonost prehladama, gripi i drugim respiratornim infekcijama. Stoga je sada pravo vrijeme da pripremimo svoj organizam uz dodatke prehrani kako bismo smanjili rizik od bolesti i osigurali zdraviju zimu.
SIMPTOMI PADA IMUNITETA:
– Česte infekcije i prehlade
– Kronični umor
– Alergije
– Krhki nokti i suha koža
KADA ODABRATI BETAGLUKANSKE PREPARATE?
Kako bismo ojačali imunosni sustav i smanjili rizik od obolijevanja ili skratili trajanje bolesti, često posežemo za imunostimulansima, među kojima se beta glukan izdvaja kao posebno koristan. Beta glukan je polisaharid izoliran iz stijenki kvasca Saccharomyces cerevisiae, određenih gljiva i žitarica.
Ova supstanca ne opterećuje organizam jer se ne apsorbira u tijelu, već djeluje nepromijenjena u crijevima, potičući stanice imuniteta i povećavajući njihovu spremnost za obranu. Djelovanje beta glukana počinje već 24-72 sata nakon uzimanja, što ga čini korisnim ne samo preventivno, već i kada su simptomi već prisutni. Moguća je pojava povišene tjelesne temperature, što ukazuje na to da organizam započinje borbu protiv infekcije. Doziranje ovisi o preparatu, no idealno je uzimati ga natašte, pola sata prije obroka, kako bi se poboljšala apsorpcija. Nova istraživanja pokazuju da beta glukan ima imunomodulatorni učinak i može smanjiti alergijski odgovor organizma. Također, u nekim istraživanjima navode da dnevna konzumacija od 3 g beta glukana može potencijalno smanjiti razinu kolesterola, no za takva djelovanja potrebno se konzultirati s liječnikom. Važno je napomenuti da osobe na imunosupresivnoj terapiji i s presađenim organima ne smiju koristiti beta glukan, dok trudnice i dojilje mogu uzimati beta glukan, ali uz liječnički nadzor.
-
Defendyl Imunoglukan P4H kapsule A3037,00 KM
Defendyl Imunoglukan P4H kapsule preporuka je uzimati tri puta dnevno po tri kapsule kod prvih znakova infekcije, a zatim jednom dnevno jednu do dvije kapsule. Potrebno ih je uzimati 2-3 mjeseca, no mogu se neprekidno trošiti 6 mjeseci.
-
IMUNOSAL kapsule A6036,30 KM
Imunosal kapsule preporuka je uzimati 1 do 3 kapsule ujutro natašte, pola sata prije obroka. U
slučaju osjetljivog želudca može se uzimati uz obrok.
Osim za odrasle, beta glukan je dostupan i u obliku sirupa namijenjenog našim mališanima. Preporučuje se uzimati sirup preventivno, tijekom infekcija i nakon bolesti kako bi se pomoglo u oporavku iscrpljenog organizma. Zaštitite dječji imunološki sustav od najranije dobi i osigurajte im zdraviju budućnost.
-
Defendyl Imunoglukan P4H sirup36,00 KM – 56,00 KM
Preporučena doza Defendyl-Imunoglukan P4H ® junior sirupa je 1 ml sirupa na 5 kg tjelesne težine: jedanput na dan tokom 2 do 3 mjeseca. Kod potrebe za povećanim dozama, u slučaju akutne infekcije, uzimajte 2 ml na 5 kg tjelesne težine jedanput na dan. Sirup se uzima na prazan želudac, pola sata prije obroka ili navečer prije spavanja.
KADA ODBRATI VITAMINSKE PREPARATE?
Užurbanim načinom života smanjili smo unos kvalitetnih namirnica bogatih vitaminima i mineralima, koji su nekada bili ključni za naše zdravlje. Vitaminske dodatke prehrani posebno preporučujemo starijim osobama, ženama u menopauzi, trudnicama te osobama sa specifičnim životnim navikama. Oprez je potreban kod strogih vegetarijanaca, osoba s alergijama ili intolerancijama na hranu, alkoholičara i pušača. Smanjen unos masnoće zbog raznih dijeta može rezultirati smanjenjem vitamina topivih u mastima, što može dovesti do različitih simptoma. S druge strane, prekomjerne količine ovih vitamina mogu biti toksične jer se nakupljaju u tijelu. Vitamini topivi u vodi, poput vitamina C i B kompleksa, brže se izlučuju i imaju manju tendenciju nakupljanja.
Jedno od najčešćih pitanja s kojima se susrećem u ljekarni odnosi se na odabir preparata za jačanje imuniteta ili dodataka prehrani. Prilikom odabira vitaminskog preparata postavljamo dodatna pitanja kako bismo obratili pažnju na lijekove koje uzimate i način života, s ciljem izbjegavanja nepoželjnih interakcija te osiguravanja maksimalne djelotvornosti i sigurnosti. Vitamini topivi u vodi uključuju vitamin C i vitamine B kompleksa, dok vitamini topivi u mastima obuhvaćaju vitamine A, D, E i K.
VITAMIN C
Vitamin C, ili askorbinska kiselina, osim što djeluje kao antioksidans, potiče sintezu kolagena, pomaže u zarastanju rana i povećava apsorpciju željeza. Bogati izvori vitamina C uključuju sokove od limuna i naranče te svježe povrće poput paprike. Budući da je vitamin C izrazito termolabilan, preporučuje se konzumacija svježeg voća i povrća kako bi se osigurala njegova adekvatna količina. Za osobe s povećanim potrebama, uz pravilnu prehranu, dodaci prehrani mogu biti korisni. Na tržištu postoje dodaci s trenutačnim i produženim oslobađanjem, a kalcijev askorbat (Ester-C) posebno se preporučuje osobama s osjetljivim želucem. Također, liposomalni vitamin C može biti bolja opcija zbog veće apsorpcije u probavnom sustavu. Zapamtite da trudnice ne smiju uzimati proizvode koji imaju dodatak bioflavonoida ( Solgar Ester C, Dph Bio C 500).
VITAMINI B KOMPLEKSA
Vitamini B kompleksa igraju ključnu ulogu u mnogim tjelesnim funkcijama, uključujući metabolizam, stvaranje crvenih krvnih stanica i pravilno funkcioniranje živčanog sustava. Vitamin B9 (folna kiselina) posebno je važan za normalan razvoj fetusa, dok vitamin B12 pomaže u stvaranju crvenih krvnih stanica i sprječava anemiju. Zbog njihove važnosti za živčani sustav, dodaci s B vitaminima često se preporučuju kao dodatna terapija kod herpesa, umora i iscrpljenosti. Hrana bogata B vitaminima uključuje ribe, piletinu, crveno meso, zeleno povrće poput špinata, kelja i brokule, grahorice, cjelovite žitarice i orašaste plodove. Redovita konzumacija ovih namirnica može pomoći u održavanju optimalne razine B vitamina u organizmu. Preporučuje se uzimati ih ujutro uz obrok zbog poboljšane apsorpcije.
VITAMIN A
Vitamin A ima važnu ulogu u održavanju zdravlja vida, rasta tkiva i pravilnog funkcioniranja imunološkog sustava. Vitamin A iz životinjskog izvora bolje se apsorbira nego onaj iz biljnog izvora. Namirnice bogate vitaminom A uključuju mrkvu, brokulu, špinat, marelice, dinju, jetru i žumanjak. Dodatak prehrani na bazi beta karotena, koji je provitamin A, može se naći u ljekarnama. U tijelu se beta karoten pretvara u aktivni oblik vitamina A. Međutim, pušačima se preporučuje oprez prilikom uzimanja beta karotena, jer može povećati rizik od razvoja plućnog karcinoma.
VITAMIN D
Vitamin D ključan je za apsorpciju kalcija, što je esencijalno za normalan razvoj i održavanje kostiju. Zbog toga se često preporučuje maloj djeci za prevenciju rahitisa, a odraslima za prevenciju i liječenje osteopenije i osteoporoze. Brojna istraživanja potvrđuju da u svijetu vlada „pandemija“ nedostatka vitamina D. Vitamin D se može sintetizirati u koži izlaganjem sunčevoj svjetlosti, no ponekad to nije dovoljno, pa je potrebno posegnuti za suplementacijom. Osobe s povećanim rizikom od nedostatka uključuju one koji rade u zatvorenim prostorima, osobe tamnije puti, stariju populaciju i osobe pod stresom. Prvi korak je izmjeriti razinu vitamina D u laboratoriju kako biste znali jeste li u deficitu i prilagodili dozu. Preporučuje se uzimanje dodataka uz obrok koji sadrži masti. Prirodni izvori vitamina D uključuju ribu poput lososa i bakalara, a redovita konzumacija ovih namirnica može pomoći u održavanju optimalne razine vitamina D u organizmu.
Prije uzimanja dodataka prehrani, uvijek se konzultirajte s stručnom osobom, birajte kvalitetne proizvode, pratite preporučene doze i nastojte zadovoljiti prehrambene potrebe kroz uravnoteženu prehranu.
Čuvajte svoje zdravlje i spriječite pad imuniteta uz dodatke prehrani. Imunitet i zdravlje na prvom mjestu! 🙂