Crijevne viroze, posebno tijekom ljetnih mjeseci, često predstavljaju zdravstveni problem diljem svijeta. Ovi virusni patogeni često se povezuju s sezonskim porastom temperature i češćim putovanjima, što može značajno doprinijeti njihovoj prevalenciji. Simptomi uključuju mučninu, povraćanje, proljev i opću nelagodu, što može biti neugodno i ometajuće u aktivnostima ljetnog odmora ili svakodnevnog života.
Razumijevanje uzroka, preventivnih mjera i pravilnog liječenja ključno je za suzbijanje širenja ovih infekcija i očuvanja zdravlja tijekom toplijih mjeseci.
UZROČNICI LJETNIH CRIJEVNIH INFEKCIJA – VIRUSI I BAKTERIJE
Virusni gastroenteritis, uzrokovan norovirusima, često se prenosi direktnim kontaktom s zaraženom osobom, kontaminiranim predmetom ili putem konzumacije hrane ili pića. Norovirusi čine 30-40% svih slučajeva infektivnih proljeva u razvijenom svijetu, čime postaju drugi najčešći uzrok bolesti. Glavni načini prijenosa uključuju neoprane ruku nakon korištenja WC-a ili prije jela te konzumaciju hrane ili vode koja je kontaminirana virusom.
Bakterije, poput onih iz roda Salmonella, također su česti uzročnici crijevnih infekcija tijekom ljetnih mjeseci. Infekcija se obično događa konzumacijom zaražene hrane koja nije adekvatno termički obrađena, nije dovoljno oprana ili se ne čuva na odgovarajući način u hladnjaku. Trovanje hranom može rezultirati teškim simptomima kao što su proljev i povraćanje. Neke bakterije, uključujući Salmonellu, mogu biti otporne na kraće termičke obrade hrane, što može doprinijeti razvoju zaraze i od hrane koja nije dovoljno termički obrađena. Zaraza također može nastati direktnim prijenosom s prljavih ruku na hranu ili usta. Bitna razlika između bakterijske i virusne infekcije je u dužini trajanja. Virusne infekcije su kraće, a bakterijske infekcije mogu potrajati i do pet dana. Virusne infekcije su najčešće, gdje primjena antibiotika nema efekta.
SIMPTOMI CRIJEVNIH INFEKCIJA
Glavni simptomi crijevnih infekcija, bez obzira na uzrok, često uključuju povraćanje i proljev. Kod virusnih infekcija, ti simptomi mogu biti izraženi te mogu biti popraćeni bolovima u trbuhu, grčevima i gubitkom apetita. Kod bakterijskih infekcija poput Salmonelle, simptomi se obično javljaju 12 do 24 sata nakon konzumacije kontaminirane hrane. To uključuje nagli početak glavobolje, povišenu tjelesnu temperaturu, bolove u trbuhu, povraćanje i proljev. Važno je napomenuti da takvi simptomi često dovode do ozbiljne dehidracije, osobito kod djece.
Stoga je ključno spriječiti dehidraciju, što može biti opasno po život. Kada je jedan član obitelji zaražen, postoji visoka vjerojatnost da će se infekcija proširiti na ostale članove obitelji, s mogućim pojavama barem nekih od navedenih simptoma. Važno je brzo reagirati na simptome crijevnih infekcija, osigurati adekvatnu hidrataciju i potražiti medicinsku pomoć ako se simptomi pogoršaju ili se jave komplikacije.
KAKO LIJEČITI PROLJEV I POVRAĆANJE?
Prvi korak u liječenju crijevnih infekcija može započeti s probioticima. Probiotici su “dobre bakterije” koje pomažu uspostaviti ravnotežu u crijevnoj mikroflori. Znanstveni dokazi podupiru učinkovitost probiotika, posebno za dva soja: Lactobacillus rhamnosus (LGG) i Saccharomyces boulardii. Važno je napomenuti da su probiotici najučinkovitiji u liječenju vodenog proljeva te da se njihova učinkovitost najviše očituje u skraćenju trajanja proljeva, dok možda ne utječu značajno na broj ili volumen stolice.
Preporučuje se uzimanje probiotika u propisanim dozama i kontinuirano najmanje 15 dana kako bi se omogućila potpuna obnova crijevne flore. Preporučuje se da probiotici budu dio vaše putne ljekarne, posebno ako putujete u područja gdje je rizik od crijevnih infekcija veći. Neka dio vaše putne ljekarne budu neki od ovih probiotika.
-
BIO-KULT probiotik kapsule16,90 KM – 28,00 KM
-
BULARDI kapsule A 1014,40 KM
Da bi se olakšala primjena kod djece, probiotici su često dostupni u obliku kapi ili prašaka. Ovi oblici omogućuju jednostavnije doziranje i primjenu, posebno kada je potrebno dati probiotike mlađoj djeci. Preventivno uzimanje probiotika može biti korisno kada ste na odmoru, posebno u područjima s povećanim rizikom od crijevnih infekcija. Također, preporučuje se uzimanje probiotika kada postoji sumnja u sigurnost određene hrane koju jedete.
-
BioGaia kapi23,90 KM
-
BULARDI PROBIOTIK junior vrećice a1017,30 KM
-
Waya kapi 10mL17,50 KM
Zbog intenzivnog znojenja tijekom ljeta i mogućnosti proljeva i povraćanja, postoji visok rizik od dehidracije. Prvi korak u liječenju trebao bi biti nadoknada elektrolita. Oralna rehidracijska sol, koja je otopina bogata elektrolitima, koristi se kako bi se spriječila dehidracija kod proljeva i povraćanja. Važno je uzimati otopine elektrolita tijekom dana u manjim količinama kako bi se izbjeglo naglo nadraživanje refleksa povraćanja. Ove otopine treba uzimati sve dok se ne smanji intenzitet proljeva, obično tijekom jednog do dva dana. Konzultacija s liječnikom ili farmaceutom može pomoći u odabiru odgovarajuće oralne rehidracijske soli i pravilnom doziranju, osobito ako postoje specifične potrebe ili zdravstveni uvjeti. Redovito praćenje hidratacije i pravilna primjena otopina elektrolita ključni su za brzo oporavak i sprječavanje komplikacija uzrokovanih dehidracijom.
-
Dietpharm Rehidromiks a58,50 KM
-
ALVOGEN ORS EFF. A1212,40 KM
Preporuka je uzimati što više tekućine, najbolje čiste vode. Potrebno je paziti da ne bude prehladna voda jer može pogoršati stanje.
Ukoliko se proljev i povraćanje ne smanji nakon tri dana, potrebno je uzeti dodatna sredstva (loperamid, metoklopramid, antibiotik), no ti lijekovi idu na preporuku liječnika, s obzirom da imaju određene nuspojave i interakcije s lijekovima.
PREHRANA I CRIJEVNA INFEKCIJA
U ljetnim mjesecima postoji visok rizik od razmnožavanja bakterija u hrani zbog povišenih temperatura. Trovanje hranom često uzrokuju bakterije poput Salmonelle. Važno je obratiti pažnju na pravilnu termičku obradu hrane kako bi se spriječila infekcija. Posebno treba biti oprezan kod mesa, mliječnih proizvoda, jaja, sladoleda i kremastih kolača. Preporučuje se temeljito pranje voća i povrća prije konzumacije, jer sirovi proizvodi također mogu biti izvor infekcije bakterijama ili virusima. Konzumiranje hrane koja nije adekvatno termički obrađena može povećati rizik od trovanja hranom.
Stoga je važno pridržavati se sigurnosnih smjernica za pripremu i skladištenje hrane kako bi se smanjila mogućnost infekcije i očuvalo zdravlje tijekom ljetnih mjeseci.
Ako već imate crijevnu virozu, prehrana treba biti nemasna, lagana i nezačinjena kako bi se olakšale probavne smetnje. U tom razdoblju unos hrane može biti smanjen jer često nedostaje apetita, pa je važno fokusirati se na rehidraciju i lagane obroke. Preporučuje se konzumacija nemasnih juha, kuhane riže i banana tijekom crijevne viroze. Banane su posebno korisne jer sadrže kalij, važan mineral za rehidraciju organizma. Važno je lagano pijuckati otopine elektrolita kako bi se nadoknadili gubici tekućine i elektrolita uzrokovani proljevom i povraćanjem. Ove mjere pomažu u bržem oporavku probave i vraćanju normalnog stanja organizma nakon crijevne viroze. Uvijek je korisno konzultirati se s liječnikom ili farmaceutom za preporuke o prehrani i rehidraciji tijekom crijevne viroze, osobito ako simptomi traju dulje ili su ozbiljni.
DODATNI HIGIJENSKI SAVJETI ZA SPRJEČAVANJE CRIJEVNIH INFEKCIJA:
- TEMELJITO PRANJE RUKU PRIJE SVAKOG JELA ILI RUKOVANJA HRANOM
- TEMELJITO PRANJE VOĆA I POVRĆA
- DOBRA TERMIČKA OBRADA MESA I RIBE
- IZBJEGAVATI VODU I LED NEPOZNATOG PODRIJETLA
- UKOLIKO STE NA PUTU U DALJIM ZEMLJAMA, UVIJEK KUPUJTE FLAŠIRANU
VODU - DOBRO OPREMLJENA PUTNA LJEKARNA ( PROBIOTIK, REHIDRACIJSKE SOLI,
ANALGETIK I ANTIPIRETIK)