Liječenje opeklina od sunca

26. srpnja 2024.
liječenje opeklina od sunca

Uživanje u sunčanim danima ljeta donosi mnogo radosti i prilika za aktivnosti na otvorenom, no isto tako nosi i potencijalne opasnosti od opeklina uzrokovanih prekomjernim izlaganjem suncu.

Opekline od sunca, iako često smatrane bezazlenim, mogu rezultirati neugodnim simptomima poput crvenila, boli i ljuštenja kože, te u težim slučajevima zahtijevaju medicinsku intervenciju. Svatko od nas se bar jednom susreo sa opeklinama od sunca. Kroz ovaj blog želimo vas educirati kako pravilno zaštititi kožu od sunca i kako postupiti ako dođe do opeklina, osiguravajući tako zdravlje i udobnost tijekom ljetnih mjeseci.

KAKO NASTAJU OPEKLINE OD SUNCA?
Ono što još uvijek nije ušlo u naviku kod nas je zaštita kože od sunca, iako nas stručnjaci stalno upozoravaju. Većina smatra da je to samo marketinški trik kojim se promiču proizvodi za zaštitu od sunca. No, je li zaista tako?
Opekline od sunca nastaju kada UVA i UVB zrake prodiru u kožu i uzrokuju oštećenja. Ponekad zrake prodiru duboko u kožu, što može rezultirati ozbiljnim posljedicama. UVA zrake, zbog svojih duljih valnih duljina, prodiru dublje u kožu i uzrokuju oštećenje kolagena i elastičnih vlakana, te doprinose bržem starenju kože. Također, UVA zrake su povezane s razvojem zloćudnih bolesti kože. S druge strane, UVB zrake su kraćih valnih duljina i prodiru u površinski sloj kože, oštećujući stanice DNA. Kratkoročno, UVB zrake uzrokuju crvenilo, hiperpigmentaciju i opekline od sunca. Koža reagira na opekline tako da tamni na zahvaćenim područjima, što smanjuje izloženost sunčevim zrakama, dok se nakon nekoliko dana regenerira i obnavlja oštećena koža.

KAKO IH PREPOZNATI?
Prvi znak prekomjernog izlaganja suncu je crvenilo kože koje se javlja 4-6h nakon izlaganja. Crvenilo prati bol na dodir, svrab, peckanje, zatezanje kože i pojava mjehurića. Ako je velika površina kože zahvaćena, mogu se pojaviti i opći simptomi poput glavobolje, mučnine i povišene tjelesne temperature.

LIJEČENJE OPEKLINA OD SUNCA
Liječenje opeklina treba biti usmjereno na ublažavanje simptoma i poticanje što bržeg zacjeljivanja kože. Evo nekoliko savjeta za najbrže zacjeljivanje kože:

  • Voda je najbolji prijatelj kod opeklina. Opekline od sunca mogu izazvati dehidraciju, pa je važno piti dosta vode kako bi tijelo hidrirali iznutra.
  • Nakon izlaganja suncu i opeklina prvi korak je kupanje u mlakoj vodi s blagim sredstvom za čišćenje. Nakon toga, preporučuje se prekriti opekline hladnim oblozima (voda sobne temperature). Hladni oblozi pomažu u hlađenju kože, odvode toplinu iz nje i pružaju osjećaj ugode. Važno je mijenjati obloge svakih 15 minuta kako bi se održala njihova učinkovitost.
  • Koristite hidratantne kreme koje sadrže sastojke poput aloa vere ili pantenola kako biste umirili kožu i spriječili daljnje isušivanje. Većina preparata sadrži komponente koje djeluju hidratantno, protuupalno i antioksidativno. Aloe vera je prvi izbor kod opeklina i kožne iritacije, umiruje, hladi, obnavlja kožu, sprječava upale i liječi opekline.
  • Pantenol je blagotvorni sastojak koji umiruje kožu, održava vlažnost, obnavlja i stvara zaštitni sloj na koži. Štiti od infekcija i ubrzava liječenje. U našim poslovnicama ga možete pronaći u obliku masti i krema.
  • Trenutno olakšanje donijeti će i termalna voda. Preporučuje se koristiti nakon sunčanja i u slučaju opeklina od sunca. Zahvaljujući svom sastavu, djeluje umirujuće, trenutno rashlađuje, sprječava isušivanje i vraća koži potrebnu vlažnost.
  • Za smanjenje osjećaja boli, pečenja ili ako se javi povišena tjelesna temperatura, mogu se koristiti analgetici na bazi paracetamola ili ibuprofena.
  • Ako niste u mogućnosti otići do ljekarne, korisno je poznavati nekoliko narodnih lijekova. Jogurt se često spominje jer pruža osjećaj hlađenja te ima antibakterijska svojstva zahvaljujući laktatnoj kiselini. Također, krumpir može biti koristan zbog svog škroba koji je efikasan u izvlačenju topline iz opekline.

U težim slučajevima, opekline od sunca mogu zahtijevati medicinsku intervenciju kako bi se spriječile komplikacije poput infekcija ili trajnih ožiljaka. Stoga, ako primijetite da opekline ne prolaze ili se pogoršavaju, nemojte oklijevati potražiti stručnu pomoć.

ZAŠTITNE MJERE OD SUNČANIH OPEKLINA
Zaštita od sunčanih opeklina ključna je kako bi se izbjegle neugodne posljedice prekomjernog izlaganja suncu.
Prvi i najbitniji korak je korištenje krema za sunčanje. Preporučuje se nanošenje kreme s zaštitnim faktorom (SPF) 30 ili 50 svaka dva sata, posebno ako ste u vodi ili se znojite. Važno je odabrati vodootporne proizvode kako bi se osigurala kontinuirana zaštita. Osobe sa osjetljivom kožom trebaju birati proizvode sa sastojcima koji pružaju minimalni rizik od alergijskih reakcija.

Evo nekoliko preporuka krema za sunčanje za Vas i Vaše mališane:

Za zaštitu od sunca važno je koristiti šešire i kape. Inovativni odjevni predmeti često sadrže poliamidne tkanine koje blokiraju UV zrake i pružaju dodatnu zaštitu od sunca. Sunčeve zrake su najjače između 11 i 17 sati. Preporučuje se izbjegavati izravno izlaganje suncu u tom razdoblju i tražiti hladovinu kako biste smanjili rizik od opeklina i dugoročnih oštećenja kože.
Pravilna primjena ovih mjera može značajno smanjiti rizik od sunčanih opeklina i dugoročnih oštećenja kože poput raka kože. Stoga je važno dosljedno primjenjivati ove smjernice kako bismo mogli sigurno uživati u sunčanim danima, bez nepotrebnih zdravstvenih posljedica!

Podijeli s prijateljima