Pravilna primjena antipiretika i tablica doziranja za naše najmlađe

11. studenoga 2024.
Pravilna primjena antipiretika i tablica doziranja za naše najmlađe

Povišena tjelesna temperatura (vrućica) kod djece često izaziva zabrinutost i strah roditelja koji se ponekad osjećaju bespomoćno. Vrućica je prirodni odgovor tijela na infekciju i može imati važnu ulogu u obrani od bolesti. Kada toplomjer pokazuje visoku temperaturu, razumljivo je da želimo brzo djelovati. Normalna tjelesna temperatura djeteta mjerena pod pazuhom je do 37°C, normalna tjelesna temperatura rektalno do 37,5°C kao i temperatura mjerena na čelu. Preporuka je snižavati temperaturu tek kada poraste iznad 38 °C. Ukoliko je dijete lošeg općeg stanja i osjeća se loše i sa temperaturom nižom od 38°C, naravno da ćete dati lijek.

Važno je da roditelji koriste pravilnu i odgovarajuću dozu antipiretika kako bi efikasno snizili tjelesnu temperaturu djeteta. Ključni faktor za određivanje pravilne doze je težina djeteta, što je često važnije od dobi, kako proizvođači navode na deklaracijama.

U pedijatrijskoj praksi, često korišteni antipiretici su paracetamol, ibuprofen i diklofenak. Postoje dva moguća oblika lijeka – čepići ili sirupi. Lijek prvog izbora je paracetamol (Panadol baby, Lupocet, Paracetamol), koji se može kombinirati sa ibuprofenom (Dalsy, Blokmax, Neofen) u razmaku od dva sata ukoliko se temperatura brzo vraća, a za drugu dozu paracetamola je potrebno da prođu barem 4 sata. Ukoliko ste prvo odlučili dati ibuprofen (Dalsy), a temperatura se vratila prije nego što je prošlo 6 sati koliko je potrebno do druge doze Dalsy-a, dati ćete između paracetamol. Sve u pravilnim mjerama doziranja.

PARACETAMOL je lijek prvog izbora kod liječenja povišene tjelesne temperature u djece. Na tržištu je dostupan u formi sirupa ili čepića za rektalnu primjenu. Primjenjuje se u dozi 10-15 mg/kg, a maksimalna dnevna doza iznosi 60 mg/kg na 24h. U gotovo svim sirupima dolaze šprice za doziranje, ali ukoliko ih nema, dobiti ćete žlicu od 5 ml. Paracetamol se primjenjuje u intervalu od najmanje četiri sata između doza, a u toku jednog dana najviše se smiju dati 4 doze. Razlog zbog kojeg se temperatura često ne spušta je upravo poddoziranje. Stoga, doze uvijek treba računati po težini djeteta kako bi se izbjegla predoziranost ili nedovoljna učinkovitost.

IBUPROFEN je drugi lijek koji se preporuča kao antipiretik, registriran za primjenu u djece starije od 3 mjeseca. Kao i paracetamol, na tržištu je dostupan u obliku čepića i sirupa. Kao antipiretik primjenjuje se u dozi 5-10 mg/kg svakih 6-8h. Poslije unošenja terapijske doze, maksimalna terapijska koncentracija se postiže u krvi nakon 45 minuta.

DIKLOFENAK (Voltaren čepiće), bez nadzora liječnika i bez točne dijagnoze treba izbjegavati. Nagli pad temperature koju Voltaren čepić izaziva, može dovesti do ozbiljnih posljedica. Važno je napomenuti da paracetamol i ibuprofen možete kombinirati, također paracetamol i diklofenak (Voltaren). No, ibuprofen (Dalsy) i diklofenak (Voltaren) ne smijete kombinirati. Ukoliko djetetu ne spada temperatura od kombinacije paracetamola i ibuprofena, potrebno je posjetiti liječnika te nikada na svoju ruku davati Voltaren čepiće.

Ukoliko djeca imaju neke od ovih simptoma potrebno je kontaktirati liječnika:
1. Osip koji ne blijedi na pritisak
2. Dijete ne reagira na lijekove, ima vrlo visoku temperaturu
3. Bol u stomaku i povraćanje
4. Ubrzano disanje, kratak dah
5. Dijete odbija jesti i piti
6. Dijete ne mokri

Zapamtite, uvijek gledajte kilažu djeteta i izmjerene vrijednosti temperature kako bi ste odredili pravilnu dozu antipiretika. Preuzmite našu tablicu pravilnog doziranja za antipiretike, koja će Vam uvijek biti nadohvat ruke :

Osim korištenja antipiretika, možete primijeniti fizičke metode kao što su kupanje ili tuširanje u mlakoj vodi te stavljanje obloga. Kupanje treba trajati minimalno pola sata i preporučuje se posebno nakon izmjerene vrlo visoke tjelesne temperature ili ako primjena antipiretika nije rezultirala zadovoljavajućim padom tjelesne temperature. Obloge treba stavljati samo na tijelo tako da se preko vlažnog ručnika omota plahta ili suhi ručnik i drži se bolesnika zamotanog 5 minuta. Stavljati obloge samo od vode, nikako ne druge vrste obloga, pogotovo ne od alkohola jer je dječja koža propusnija od odrasle i vrlo često može doći do trovanja djece.
Farmaceuti su obučeni za pružanje savjeta o upotrebi lijekova i mogu biti izvrstan izvor informacija kada se suočavate s medicinskim problemima kod djece. Slušanje njihovih savjeta može pomoći u osiguranju sigurnog i učinkovitog tretmana za vaše dijete.

Uz tablicu s pravilnim doziranjem antipiretika, imamo i još jednu slatku pomoć za vas – tablicu za praćenje terapije kod mališana! Uz nju možete lako pratiti kada je koji lijek dan, koja doza i u koliko sati. A kako bi mališanima bilo zabavnije i lakše, roditelji mogu pripremiti i malu nagradu kada koriste ovu tablicu. Preuzmite je i učinite praćenje terapije jednostavnim i veselijim!

Tu smo za Vas i vaše mališane!

Podijeli s prijateljima