Ubodi insekata su česta pojava tokom ljetnih mjeseci, kada se oni aktiviraju zbog optimalnih temperatura i povećane dostupnosti hrane. Insekti poput komaraca, osa, pčela i mravi često dolaze u kontakt s ljudima dok traže hranu ili novo stanište. Njihovi ubodi mogu izazvati različite reakcije, od blagog svraba do ozbiljnih alergijskih reakcija ili čak prenošenja bolesti. Razumijevanje vrsta insekata i njihovog ponašanja može biti ključno za smanjenje rizika od uboda.
Ubodi koji nastaju mogu se manifestirati kao male crvene točkice na koži ili kao blago uzdignuće i crvenilo kože, a mogu dovesti do ozbiljnih sistemskih alergijskih reakcija koje su potencijalno smrtonosne. Alergijske reakcije možemo podijeliti na lokalne i sistemske. Kod lokalne reakcije javlja se crvenilo, bol i otok na mjestu uboda, a kod sistemske reakcije može doći do vrtoglavice, ubrzanog pulsa, gubitka svijesti i smrtnog ishoda.
Postoje razlike kod uboda insekata pa ćemo navesti najbitnije koje je dobro poznavati.
Ubodi komaraca su vrlo česti, posebno u područjima gdje ima vode, jer je voda ključna za njihov razvoj. Ženke komaraca polažu jaja na površinu vode ili na biljke uz rub vode, iz kojih se nakon 7 do 10 dana izlegu larve. To znači da boravak u prirodi ili u blizini vode često dovodi do susreta s ovim insektima. Prije polaganja jajašca, ženka komarca treba krvni obrok. Tokom uboda, dok siše krv domaćina, ubrizgava svoje slinavke u kožu. Osim što ubadaju ljude, komarci mogu napasti i toplokrvne životinje te prenositi različite parazite i viruse. Stoga je važno cijepljenje prije putovanja u određene zemlje kako bi se zaštitilo od bolesti kao što su malarija, žuta groznica i encefalitis, koje se mogu prenijeti komarcima.
Paukovi nisu agresivne životinje i ugrizi su obično slučajni, često se događaju bez namjere. Vrijeme od ugriza do pojave simptoma obično je između deset minuta do jednog sata. Kada je riječ o ugrizu crne udovice, simptomi mogu biti ozbiljni. Bol se obično prvo javlja u limfnim čvorovima, a zatim se mogu javiti simptomi kao što su stezanje u prsnom košu, znojenje, i grčenje mišića. Nakon nekoliko dana, može se pojaviti osip po koži tijela. U neliječenim slučajevima, simptomi mogu trajati u prosjeku sedam dana, ali kod nekih bolesnika mogu trajati duže ili kraće. Smrtni ishod je rijedak, ali može se javiti u slučaju komplikacija, posebno kod bolesnika s prethodnim srčanim problemima. U liječenju ugriza pauka primjenjuju se simptomatska terapija za ublažavanje simptoma i specifična protuotrovna terapija ako je dostupna. Važno je prvotno potražiti medicinsku pomoć u slučaju ugriza crne udovice ili drugih opasnih paukova. U našem podneblju postoje i druge vrste paukova koje su manje opasne. Njihovi ugrizi obično su bezbolni, ali mogu rezultirati ranicom na koži koja može biti praćena povišenom tjelesnom temperaturom.
PREVENCIJA UBODA INSEKATA
Budući da je sezona godišnjih odmora, veliki broj ljudi provodi vrijeme na otvorenom, što ih izlaže riziku od uboda insekata. Da bismo se zaštitili od neugodnih posljedica uboda, koristimo sredstva koja nazivamo repelenti. Repelenti su posebne tvari koje možemo nanijeti direktno na kožu ili odjeću kako bismo odbili insekte. Oni ne samo da sprječavaju bol i svrbež koji nastaju nakon uboda, već također štite i od bolesti koje insekti mogu prenijeti, poput malarije ili Zika virusa.
Važno je pravilno koristiti repelente:
- Repelente nanosite ravnomjerno na izložene dijelove kože i odjeće prema uputama na proizvodu.
- Koristite ih i u prostorima u kojima boravite, posebno ako su ti prostori otvoreni ili slabo zaštićeni.
- Držite repelente izvan dohvata djece i uvijek slijedite upute za sigurnu upotrebu.
- Nakon povratka iz prirode, repelente isperite vodom i sapunom s kože kako biste uklonili ostatke proizvoda.
Pravilna upotreba repelenata pomaže u učinkovitoj zaštiti od uboda insekata i smanjenju rizika od povezanih bolesti, čime se osigurava sigurnije i ugodnije iskustvo boravka na otvorenom.
Prednost Pikosan spreja leži u njegovom prirodnom sastavu koji ga čini sigurnim za upotrebu već kod malih beba starijih od 3 mjeseca.
Natural Defense Kids sprej je mješavina prirodnih masnih i eteričnih ulja koja svojim sastavom ne samo da pružaju zaštitu od insekata, već i njeguju i hrane dječju kožu. Siguran je za primjenu kod djece već od 2 godine starosti.
Osim korištenja repelenata, važno je nositi zaštitne kape i odjeću s dugim rukavima kako biste dodatno zaštitili kožu od uboda insekata. Preporučuje se izbjegavati nošenje odjeće jarkih boja, jer privlače insekte poput pčela i osa. Dodatno, preporučuje se izbjegavati konzumiranje slatkih sokova i slastica na otvorenom prostoru, jer slatki mirisi mogu privući insekte. Umjesto toga, preporučuje se konzumiranje vode ili drugih napitaka koji ne privlače insekte. Ove mjere pomažu u smanjenju rizika od uboda insekata i pružaju dodatnu zaštitu tijekom boravka na otvorenom prostoru, osobito tijekom toplijih mjeseci.
LIJEČENJE UBODA INSEKATA
- Uvijek je dobro provjeriti je li na mjestu ostao žalac i ukloniti ga te nanijeti led ili hladni oblog kako bi se smanjila oteklina i bol.
- Preporuka je dezinficirati ubodeno područje alkoholom ili drugim prikladnim dezinficijensom.
- Ruku ili nogu na kojoj se dogodio ubod ili ugriz držati na povišenom.
- Ako nema ozbiljnih posljedica, na mjesto uboda nanosimo gelove s eteričnim uljima ili ekstraktom kamilice, aloa vere, lavande ili pak kreme ili gelove s lokalnim antihistaminicima (lijekovi protiv alergije), u čijem će vam odabiru pomoći naše stručno osoblje.
- Svakako je dobro skloniti se sa sunca te biti na oprezu da ne bi došlo do razvoja ozbiljnih simptoma.
- U slučaju jače otekline, mučnine, povraćanja, otežanog disanja i gutanja ili gutanja insekta potražite hitnu medicinsku pomoć.
Ukoliko trebate pomoć ili savjet o tome što ponijeti sa sobom na more, slobodno nas kontaktirajte ili posjetite u jednoj od naših poslovnica. Stojimo vam na raspolaganju kako biste bezbrižno uživali u ljetnim mjesecima!