Urinarna infekcija-kako je izbjeći ovoga ljeta?

4. srpnja 2024.
urinarna infekcija

Urinarne infekcije su česta vrsta infekcija, po učestalosti odmah iza respiratornih, a tijekom ljeta se njihova pojava intenzivira. Budući da u ljetnim mjesecima dosta vremena provodimo na moru i bazenima, dolazimo u dodir s mikrobama koje mogu izazvati infekciju. Mokar kupaći kostim, ležanje na vlažnim ručnicima i mokre noge su samo neki od faktora koji pogoduju razvoju urinarne infekcije. Kroz ovaj članak istražiti ćemo urinarne infekcije, ističući njihove uzroke, simptome i metode liječenja.

Uzroci i simptomi:
Urinarni trakt čine mokraćna cijev, mokraćni mjehur, mokraćovodi i bubrezi. Zbog kraće mokraćne cijevi, žene su podložnije čestim urinarnim infekcijama. Infekcije urinarnog sustava obično uzrokuje bakterija Escherichia coli, koja dospijeva u mokraćnu cijev i širi se prema ostalim dijelovima.
Simptomi koji se javljaju naglo:
– Učestalo, urgentno mokrenje malih količina mokraće uz peckanje i žarenje
– Bolovi u području mjehura
– Blago povišena tjelesna temperatura

SAVJETI FARMACEUTA OKO IZBORA PREPARATA ZA LIJEČENJE URINARNE INFEKCIJE:
Liječenje infekcija mokraćnog sustava obično uključuje antibiotike radi eliminacije bakterijske infekcije. Međutim, u slučajevima blagih infekcija kod zdravih osoba, simptomi se ponekad mogu povući i bez primjene antibiotika.


CISTITIS:
Cistitis obično uzrokuje žurnu, čestu i bolnu potrebu za mokrenjem. Žurna potreba za mokrenjem može uzrokovati nekontrolirano istjecanje male količine urina, osobito kod starijih osoba. Bol se obično javlja iznad stidne kosti i često u donjem dijelu leđa. Još jedan od simptoma je učestalo mokrenje tijekom noći. Mokraća može biti zamućena u teškim oblicima infekcije, te kada infekcija nastane zbog prisutnosti abnormalnog spoja između mjehura i crijeva ili vagine, u mokraći mogu biti prisutni mjehurići zraka. Blaže oblike cistitisa možete liječiti sami uz preporuku liječnika i ljekarnika.

Medvjetka, poznatija u narodu pod nazivom Uvin čaj, pokazala se djelotvornom u liječenju cistitisa. Osim kao čaj, dostupna je u obliku standardiziranih pripravaka. Preporučuje se uzimanje čaja tri do četiri puta dnevno, između obroka, najduže 7 do 10 dana. Medvjetka djeluje u lužnatom mediju, pa se ne preporučuje istovremeno uzimanje sa brusnicom ili vitaminom C. Također, kod urinarnih infekcija potrebno je izbjegavati slatke namirnice. Važno je napomenuti da čaj od medvjetke ne smiju uzimati trudnice, djeca ili osobe koje imaju osjetljiv želudac ili oštećenje bubrega. Preporuka je NE KORISTITI uvin čaj zajedno sa antibiotikom, nego nakon nje.

Nažalost, postoje situacije koje zahtijevaju posebnu pažnju. Simptomi kod kojih je potrebno odmah se obratiti liječniku uključuju visoku temperaturu, krv u mokraći, intenzivne bolove pri mokrenju i u leđima. Takvi simptomi mogu ukazivati na širenje infekcije prema bubrezima, što može rezultirati visokom tjelesnom temperaturom i zimnicom.

URETRITIS:
Uretritis je upala mokraće cijevi koja može imati različite uzroke, uključujući spolno prenosive bolesti. Ako je uzrok upale spolno prenosiva bolest, važno je da se obavezno liječi oba partnera kako bi se spriječilo ponovno širenje infekcije. Kod cistitisa se antibiotik propisuje za prva dva tjedna liječenja. Ako se cistitis zakomplicira onda je potrebno produžiti terapiju antibioticima na četiri tjedna kako bi se osiguralo potpuno izlječenje ili sprječavanje recidiva infekcije.

PONAVLJAJUĆE INFEKCIJE:
Ponavljajuće infekcije potvrđuju se pozitivnim nalazom uzročnika u urinokulturi tri puta tijekom
godine ili dva puta u posljednjih šest mjeseci. Naime, dokazano je da upravo proantocijanidini brusnice imaju izuzetnu sposobnost spriječiti vezanje E.coli za stjenku mokraćnog mjehura, što sprječava nastanak infekcije. Osim toga, brusnice su bogate antioksidansima koji pomažu jačanju imunološkog sustava, ključnog za borbu protiv infekcija. U praksi se uvijek preporučuje konzumacija 100% brusnice, osim kod trudnica,kod kojih je preporučljivo uzimati brusnicu sa nižim udjelom koncentracije (30% ili 50%) zbog mogućnosti da čista brusnica u prvim mjesecima potakne preuranjene kontrakcije maternice. Brusnica povećava kiselost urina pa se iz toga razloga ne preporuča koristiti u isto vrijeme sa uvinim čajem. Prema brojim istraživanjima znanstvenici tvrde kako primjena brusnice može reducirati potrebne doze antibiotika i smanjiti rizik razvoja rezistencije na antibiotik. Upravo zbog toga je poželjno već tijekom korištenja antibiotika uzimati pripravke s brusnicom radi što boljeg uspjeha terapije.

Slično djeluje i D-manoza, prirodni šećer prisutan u voću poput brusnice i jabuke, koji se veže na površinsku strukturu bakterije E.coli. D-manoza ima veći afinitet vezanja s bakterijom E.coli nego za stanične površine mokraćnog mjehura, što omogućava da se bakterije prirodno isperu iz organizma. Kod liječenja lakših urinarnih infekcija D-manoza se može samostalno koristiti i pokazuje jako dobre rezultate liječenja čime se izbjegava nepotrebna upotreba antibiotika. U liječenju težih infekcija preporuka je da se primjenjuje zajedno sa antibioticima, čime se znatno poboljšava uspješnost i brzina liječenja.

SAVJET I TRIKOVI KAKO IZBJEĆI URINARNE INFEKCIJE:

  • Održavajte higijenu
  • Nosite prozračnu odjeću
  • Pijte dovoljno tekućine
  • Redovito pražnjenje mjehura
  • Uzimajte probiotike

Važno je napomenuti da se prije korištenja bilo kakvih dodataka prehrani ili prirodnih lijekova uvijek trebate posavjetovati sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.
Veselite se toplim i sunčanim danima te uživajte u blagodatima ljeta uz naše savjete. 😊

Podijeli s prijateljima