VAŽNOST VITAMINA D ZA NAŠE ZDRAVLJE – kako, kada i zašto ga uzimati?

13. ožujka 2025.
VAŽNOST VITAMINA D ZA NAŠE ZDRAVLJE – kako, kada i zašto ga uzimati?

Vitamin D, često nazvan „vitamin sunca“ ima ključnu ulogu u održavanju imuniteta i općeg zdravlja organizma. Za vrijeme zimskih mjeseci, kada je izloženost sunčevoj svjetlosti smanjena, važno je unositi preporučene količine ovog vitamina kako bi se osiguralo optimalno zdravlje. Nedostatak vitamina D trenutno je najčešći nutritivni nedostatak u svijetu. Znate li da više od jedne milijarde ljudi diljem svijeta ima nisku koncentraciju vitamina D?

ŠTO JE VITAMIN D I NJEGOVA ULOGA U NAŠEM ORGANIZMU?
Vitamin D zbog svojih karakteristika i funkcija bitan je za rast, razvoj i zdravlje kostiju i zubi. Iako se tradicionalno svrstava među vitamine topljive u mastima, svojom strukturom više podsjeća na hormone steroidne strukture. Izvanskeletni učinci vitamina D obuhvaćaju širok spektar funkcija u tijelu, uključujući regulaciju endokrinog sustava, imunološki odgovor, funkcije kardiovaskularnog sustava te neurološke funkcije. Nova istraživanja sugeriraju da vitamin D ima antikancerogeni učinak, te da može smanjiti rizik od oboljenja kao što je multipa skleroza. Jedinstvena karakteristika vitamina D je ta što ga tijelo može sintetizirati samo izlaganjem sunčevoj svjetlosti. Koža pod utjecajem UV zraka pretvara prekursor vitamina D u aktivni oblik, što čini ovaj vitamin jedinim koje tijelo može proizvesti samostalno.

SIMPTOMI NEDOSTATKA VITAMINA D
Nedostatak vitamina D se dijagnosticira laboratorijskom određivanjem 25-hidroksi vitamina D u krvi. Moderan način života, koji uključuje dulje boravke u zatvorenim prostorima i manje izlaganje sunčevoj svjetlosti, sve više doprinosi ovom zdravstvenom problemu. Nedovoljna izloženost sunčevim zrakama smanjuje sposobnost kože da sintetizira vitamin D, što može imati negativne učinke na zdravlje. Ovaj trend može rezultirati različitim zdravstvenim posljedicama zbog nedostatka vitamina D.

Simptomi nedostatka:
– Bol u kostima i zglobovima
– Gubitak kose i apetita
– Oslabljen imunološki sustav, veća sklonost infekcijama
– Umor i depresija
– Mišićna slabost
– Problemi sa spavanjem i promjene raspoloženja

TKO NAJČEŠĆE IMA NEDOSTATAK VITAMINA D?
Rizične skupine koje često pokazuju nedostatak vitamina D uključuju trudnice i djecu. Koncentracija vitamina D kod djeteta ovisi o koncentraciji vitamina D u majčinoj krvi jer se vitamin D prenosi kroz posteljicu tijekom posljednja tri mjeseca trudnoće. Zbog toga se preporučuje da se novorođenčadi daju dodatci vitamina D u obliku kapi odmah nakon 14 dana rođenja kako bi se spriječile bolesti kostiju i druge zdravstvene komplikacije. Osobe koje se rijetko izlažu sunčevoj svjetlosti, hospitalizirani pacijenti te osobe u domovima za starije također često pokazuju nedostatak vitamina D. Zanimljivo je da osobe s tamnijom puti imaju otežanu apsorpciju vitamina D zbog povećane količine pigmenta melanina u koži, što može dovesti do niže koncentracije vitamina D u tijelu.

Važno je napomenuti da korištenje zaštitnih sredstava od UV zraka, poput krema za sunčanje, može smanjiti sposobnost kože da sintetizira vitamin D. Međutim, kratkotrajno izlaganje sunčevim zrakama (oko 15 minuta) bez zaštite tijekom perioda kada sunce nije najjače može biti dovoljno za proizvodnju vitamina D u koži.

IZVORI VITAMINA D U HRANI
Vitamin D je topiv u mastima i zbog toga masnija hrana može pomoći u povećanju njegove koncentracije u tijelu. Glavni izvori vitamina D su masne ribe (bakalar, losos), gljive, mlijeko, maslac i jaja. Za osobe koje možda imaju intoleranciju na neku od ovih namirnica ili ne unose dovoljno vitamina D putem prehrane, dodaci prehrani mogu biti korisna alternativa. Dodaci vitamina D su dostupni u različitim oblicima, kao što su kapsule ili tekući oblici, te mogu osigurati potrebne količine vitamina D kako bi se održala optimalna koncentracija u organizmu.

DNEVNA DOZA POTREBNA ZA NORMALNU FUNKCIJU ORGANIZMA
Smjernice za suplementaciju vitaminom D variraju prema najnovijim spoznajama. Prema europskim standardima, preporučene dnevne doze su 400 IU (Međunarodnih jedinica) za dojenčad i 600 IU za odrasle osobe. Međutim, za osobe s nedostatkom vitamina D ili koje pripadaju rizičnim skupinama, preporučuje se dnevna doza od 1500 do 2000 IU kako bi se nadomjestile potrebe organizma. Važno je upozoriti da je potrebno biti oprezan pri pojačanom unosu vitamina D te ograničiti vremenski period na 6 tjedana. Ovo ograničenje je važno kako bi se izbjegle moguće nuspojave prekomjerne količine vitamina D, poput hipervitaminoze D.

Toksičnost vitamina D uzrokuje visoku razinu kalcija u krvi. Osobe kod kojih postoji toksičnost vitaminom D, mogu izgubiti apetit, povraćati i osjećati se slabo i nervozno. Preporučena koncentracija vitamina D u krvi za zdravu populaciju trebala bi se kretati između 75 do 125 nmol/L kako bi se osigurala optimalna zaštita zdravlja.

NAJBOLJI DODATCI VITAMINA D
Većina zdravih osoba može dobiti dovoljno vitamina D izlaganjem suncu svakodnevno. Međutim, za one s povećanim rizikom od bolesti ili već postojećim zdravstvenim problemima, preporučuje se uzimanje dodataka vitamina D. Isto tako vrijedi i za osobe koje su slabo ili gotovo nikako izložene suncu te za one s problemima koji ometaju sintezu vitamina D u tijelu. Dodatke vitamina D možemo naći u obliku tableta, sprejeva ili kapi. Preporuka je uvijek konzumirati ga uz obrok radi bolje bioraspoloživosti, posebno u kombinaciji s pripravcima magnezija. Navodimo neke od najkvalitetnijih oblika dostupnih u našim poslovnicama:

MOŽE LI PREVIŠE VITAMINA D BITI OPASNO?
Previše vitamina D može biti opasno za zdravlje, jer je vitamin D topiv u mastima, što znači da se može nakupljati u tijelu. Prekomjerna koncentracija vitamina D mogu dovesti do hipervitaminoze D, što može rezultirati različitim zdravstvenim problemima kao što su povišene koncentracije kalcija u krvi i probleme s bubrezima. Svatko od nas, bez obzira na indvidualne razlike, bolesti i stanja uz savjet liječnika ili ljekarnika, može izabrati odgovarajući dozu i oblik vitamina D bez straha od neželjenih reakcija.


U konačnici, pravilan balans između izlaganja suncu, prehrane i, po potrebi, dodataka vitamina D, može pomoći u očuvanju dugoročnog zdravlja i dobrobiti.

Podijeli s prijateljima